Crises doen zich voor op onverwachte momenten en vragen een speciale aanpak. Naast de voornoemde trainingen en opleidingen zijn ook enkele specifieke persoonlijke vaardigheden onderkend die van groot voordeel kunnen zijn in de hectiek en stress van een crisissituatie. Tegelijkertijd betreft het vaardigheden die ook onder normale omstandigheden op de werkplek van nut zullen zijn.
Het verdere verloop van een crisis is altijd onzeker. Om die reden is het riskant om als crisisteam uitsluitend met de problemen in het ‘hier en nu’ bezig te zijn. Om succesvol te zijn, moet een crisisteam ook vooruit kijken en in scenario’s kunnen denken. Maar hoe doe je dat, als de tijdsdruk er vol op staat en er te weinig, te veel of alleen tegenstrijdige informatie is?
In deze training oefen je met methodieken die bij uitstek geschikt zijn voor gebruik tijdens een incident of crisis. Veel van deze methodieken zijn komen ‘overwaaien’ uit de inlichtingenwereld. Je verkent verder op welke wijze scenario’s zich naar concrete acties laten vertalen. Bijzondere aandacht besteden we daarbij aan het belang van het monitoren van scenario drivers en wat dat betekent voor het informatiemanagement.
Doel
Na deze training:
- Weet je wat scenariodenken is
- Begrijp je hoe scenariodenken tijdens een incident of crisis kan worden toegepast
- Ken je verschillende methodieken voor scenariodenken en kun je deze zelf toepassen
- Begrijp je hoe je de resultaten van een scenarioanalyse kunt gebruiken in een besluitvormingsproces.
Doelgroep
Deze training richt zich op collega’s die bekend zijn met de basics van crisismanagement en hun eigen rol aan tafel (nog) effectiever willen invullen. Zij is in het bijzonder geschikt voor inhoudelijk adviseurs, adviseurs crisisbeheersing en informatiecoördinatoren.
Programma
Het programma van de training is als volgt:
10.00 Welkom en aftrap
10.30 Introductie scenariodenken
11.00 Pauze
11.15 Oefening 1 - imagination methode
12.15 Lunch
12.45 Oefening 2 - zwicky methode
14.00 Pauze
14.15 Oefening 3 - terugdenk methodeq
15.15 Scenarioplanning: van inzicht naar actie
15.45 Terugblik en wrap-up
16.00 Einde
Duur
Van 10.00 tot 16.00 uur.
Voorkennis
Om aan deze training deel te nemen dien je de basisopleiding te hebben afgerond en de roltraining voor je eigen rol te hebben gevolgd.